Vítejte :-)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Vítejte :-)

LazyBear1@seznam.cz
 
PříjemPříjem  GalleryGallery  HledatHledat  Latest imagesLatest images  RegistraceRegistrace  Přihlášení  

 

 ZLATO jeste zamiri vyse

Goto down 
+19
Nimrod
Bob a Bobek
rrob
Véna
motionq
jannastas
DendaZ
lemming
jopo66
MERKUR1
karkulka
Myk
Pablo
Joseff
Radek
pepab
velkámedvědice
Austrian
lynxsharpeye
23 posters
Jdi na stránku : 1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorZpráva
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeSun Oct 07, 2007 11:39 pm

Prudke posilneni ceny zlata v poslednich par mesicich by mohlo mnohe svadet k domnence, ze “GOLD has done its job”, a ze je nacase realizovat zisky. To muze byt spravny zaver pro velmi kratkodoby casovy horizont, ale dlouhodobejsi perspektiva zhodnoceni ceny zlata, alespon dle mych zaveru, a zvlaste pak pomer vynos/riziko favoziruji “long strategii” pro zlato jako investicni instrument, ktery si zaslouzi oznaceni “outperform” – a to vuci vetsine ostatnich komodit, akciim a dluhopisum.

Nejdulezitesjim faktorem pro vyvoj ceny zlata je sila USD vuci ostatnim (relevantnim) menam. Pri jeho poklesu cena zlata stoupa a vice versa. Dalsi faktory jako “supply” a tolikrat zminovany “demand” indickych spotrebitelu jsou marginalni. Supply zlata je predpovidan jako stagnujici ci mirne klesajici, ale i pri pripadnem narustu bude mit minimalni vliv na jeho cenu (coz je diametralni odlisnost od jinych komodit, kterou zde nebudu detailne rozebirat, ale jsem ochoten vysvetlit v samostatnem prispevku, projevi-li nekdo zajem.). Indicka poptavka se na techto cenovych urovnich stava mnohem cenove elastictejsi, nez se mnozi domnivali, a proto jeji vliv na cenu zlata prestava byt na techto cenovych urovnich signifikantni.

Sila USD je predevsim ovlivnena nasledujicimi faktory:

1) Pohybem diferencialu mezi US urokovymi sazbami a urokovymi sazbami ostatnich (relevantnich) ekonomik
2) Stavem US “current account deficit” a “trade account deficit”
3) Objemem USD jako rezervniho kapitalu ostatnich ekonomik

Diferencial urokovych sazeb:

Jen malokdo dnes pochybuje o tom, ze soucasny stav US ekonomiky a derivovane akce FEDu podporuji “status quo” soucasne sazby 4.75%. Indeed, helikoptera Ben nam vsem ukazal zpusobem opravdu sokujicim, kde lezi jeho priority. (Timto prispevkem bych nerad rozpoutal dalsi diskuzi o tom, zda-li Ben jednal alibisticky nebo prozirave. Investorska verejnost je rozdelana na dve casti, z nichz jedna povazuje odvraceni pripadne recese nebo “hard landing” jako prioritu i za cenu pripadnych inflacnich rizik, kdezto druha preferuje nazor, ze takoveto pocinani pouze zhorsi ekonomicky fundamental USA uz tak postaveny na vratkych pilirich “asset bubbles” a nesmyslne levne ceny penez, a ze nejaka ta bolest ted (v podobe recese) je lepsim resenim nez mnohem vetsi bolesti v budoucnu.).

Bill Gross (manazer nejvetsiho bond fondu Pimco) soudi, ze pokud bude chtit Ben udrzet rust US GDP kolem 2.5% v pristim roce, tak urokove miry klesnou az na 3.5%. Bill si timto ponekud prihriva svou vlastni polevku, ale dalsi snizovani urokovych mer je vicemene garantovano.

O zpomaleni US ekonomiky nemuze byt pochyb. Stavebnictvi je projektovano jako problematicke nejmene do konce roku 2008. Soucasne zasoby neprodanych domu jsou na urovni 10-ti mesicu a toto cislo se zrejme jeste zvetsi, protoze je k nemu nutno zapocitat ty domy, ktere budou konfiskovany defaultujicim subprime vlastnikum. Ocekavani se lisi od 250.000 az do jednoho milionu, nicmene i ty nejnizsi odhady podporuji velmi vyrazny propad cen US nemovitosti v 2008. Tento pokles se odhaduje mezi 10 az 20%. I ten lepsi scenar (10%-ni pokles) vymaze priblizne 2.1 bilionu (ceskych bilionu) equity domu. Tato equity je pro americkeho spotrebitele nesmirne dulezita, jelikoz vetsina kreditniho financovani pochazi z pujcovani oproti “equity value” jejich domu. Onen zmineny predpoklad propadu minus 2.1 bilionu USD by se do US ekonomiky promitnul o priblizne minus 120 miliard USD, ktere budou mit Americane k dispozici k nakupum. To je asi 2.2% soucasne kupni sily. Je to malo nebo hodne? Je to signifikantni cislo zvlaste s ohledem na to, ze v pristich 12-18-ti mesicich se dalsim 5-ti milionum Americanu “pretoci” hypotekove sazby z fixnich na klouzave (mnohem vyssi). Z toho cisla “subprime” kategorie predtavuje pouze asi 1/6, zbytek se tyka vyssich Alt A a “prime” kategorii. U tech je sice platebni default malo pravdepodobny, ale i tak ono “pretoceni” vyraznym zpusobem snizi objem jejich volnych financnich prostredku, coz se negativne promitne do jejich osobni spotreby. Ceny ropy a benzinu zrejme vyrazneji take neklesnou a ceny vetsiny potravin a agro-komodit budou mit jen jeden smer – vzhuru.

Kam se podela teze o rustu prumyslove vyroby, ktera vybalancuje pokles osobni spotreby? Tento predoklad byl nelogicky uz od sameho zacatku. Bude-li klesat osobni spotreba, proc by mely US firmy zvysovat svou produkci a produkcni kapacity? Export sam o sobe to nevyresi, zvlaste je-li jeho vyssi balance prevazne tvorena opticky forexem.

Hlavni pilirem US ekonomiky je osobni spotreba, ktera se opira o zamestnanost. Posledni udaje (zvlaste pak revize srpnovych cisel) mozna potesily akciove trhy, ale pokud by se nekdo jenom trochu detailneji zajimal o ta cisla a nespolehal na headlines, tak by spise akcie prodaval a ne nakupoval. Za samotnou zminku stoji uz zpusob, jakym US labor department odhaduje stav zamestnanosti. V dubnu tohoto roku Merill Lynch a Goldman Sachs nezavisle na sobe publikovali kritiku statistickych praktik a modelu US labor departmentu, ktera produkuje naprosto nespolehliva cisla. Ve studii ML dosli k zaveru, ze posledni ctvrtleti 2006 vyprodukovalo pouze 6.000 novych pracovnich mist oproti asi 400 tisicum, ktere “evidoval” labor department. Hlavni pricinou techto nesrovnalosti je takzvany “birth/death model”, ktery pri akceleraci ekonomicke rustu podcenuje prirustky novych pracovnich mist a pri zpomaleni je naopak nadhodnocuje. Vysledky jsou mnohdy sokujici. Co je ale z posledniho reportu podstatne, je negativni tvorba novych pracovnich mist v soukromem sektoru – v temer vsech odvetvich. V minulem mesici byla jeste mirne pozitivni, ale ted je negativni a 6-ti mesicni prumer klesnul na 94.000 novych pracovnich mist – coz je cislo kontrakcniho charakteru. Nova pracovni mista vytvorena statem by nemela byt posuzovana jako smerodatna pro vyvoj ekonomiky (statni zamestnanci tvori asi sedminu z celkove zamestnanosti USA, ktera cita cca 140 milionu). Martin Feldstein, ekonom pusobici na Harwardu a predni expert na US ekonomicky cyklus (zaroven zastance 50 bodoveho snizeni od Bena), ktery vede ekonomicky think tank citajici nekolik set ekonomu zabyvajicich se stavem US ekonomiky a jeji cyklicke faze, v rozhovoru pro Bloomberg po oznameni vysledku prohlasil, ze tento vyvoj zamestnanosti je pesimisticky. Dle nej, US ekonomika potrebuje k udrzeni stabilni zamestnanosti tvorit kazdy mesic 125-150 tisic novych pracovnich mist, z cehoz by alespon 2 tretiny mely byt tvoreny soukromym sektorem. Jeho odhad pro H2 2008 je nezamestnanost nad 5% pri pozitivnim scenari. Feldstein soudi, ze US ekonomika se v soucasnosti naleza na pred-propadovem “plateau”, ze ktereho se vyda strmeji dolu v Q1 2008, coz bude vyzadovat dalsi uvolnovani sazeb ze strany FEDu. Zaroven predpovida “ongoing” oslabovani USD a mozny rapidni propad jako nasledek opusteni teto meny jako rezervni meny mnohymi centralnimi bankami.

Takhle bych mohl pokracovat dal a dal. Zaver je zrejmy. US ekonomika, nema-li sklouznout do recese (zvlaste pak jeji osobni spotreba) bude potrebovat dalsi uvolnovani urokovych sazeb. K cemuz je Ben vice nez naklonen. Tezko odhadovat, o kolik se jeste snizi, ale muj soucasny tip je dalsich 75 bodu, z toho 25 bodu jeste letos.

V kontrastu, dost dobre nevidim zadne snizovani na obzoru pro ostani hlavni ekonomiky. Hodne se dnes mluvi o silnem EURU a politickem tlaku na ECB. Timto se ma zabyvat nasledny summit G7, ale ten s tim asi jenom ztezi neco provede. Posledni inflacni udaje pro EURO zonu na 2.1% a Nemecko na 2.5% asi ECB moc nepotesily a nedavaji centralni bance zadny prostor ke snizovani sazeb. Naopak, budou-li inflacni rizika stoupat, tak ECB sazby jeste zvysi o 25 bodu (kde by mela prestat). Silne EURO je ted hlavnim faktorem, ktery udrzuje inflaci v Eurozone pod kontrolu. Evropa je mnohem nachylnejsi k cenovym tlakum zpusobenym rustem cen ropy a ostatnich komodit nez je tomu v pripade USA. Soucasny ekonomicky fundament je take mnohem lepsi, takze nejake vyrazne zmeny v politice ECB jsou tezko predstavitelne. Japonska centralni banka nedavno prohlasila, ze nadale mini utuzovat svou urokovou politiku, bude-li vyvoj US ekonomiky pozitivni. K tomu zrejme nedojde, ale zadne snizovani na obzoru taky neni (a nebude). Cina otvrene priznava, ze k zvysovani sazeb bude nucena pristoupit, a to hned nekolikrat. Australie zrejme sazby zvysi o dalsich 25 bodu a vetsina asijskych statu se take vyjadruje podobnym zpusobem.

Zaverem, diferencial mezi US sazbami a sazbami ostatnich ekonomik se bude nutne zvetsovat, a tim padem USD dale oslabovat, coz by melo zlato elevovat do vyssich sfer.

US trade and current account deficit:

Tento “subject” by si opet zaslouzil samostatny prispevek a vzhledem k uz tak dlouhemu prispevku toto tema zkratim na konstatovani, ze soucasne hodnoty obou “accounts” silne podporuji dalsi oslabeni dolaru, protoze chce-li USA i nadale byt schopna sama sebe financovat dluhem, tak zahranicni “pujcovatele” budou pozadovat vetsi IOUs (I OWE YOU), coz lze dosahnout pouze oslabenim USD.

Objem USD jako rezervni kapital ostatnich ekonomik:

Pominu-li pochybne rezimy jako Iran a Venezuelu, ktere se kverulantsky orientuji “away from USD” z politickych duvodu, mnoho ekonomik (prevazne v Asii) zacina mit vazne problemy s drzenim USD jako rezervni meny a s semi-fixaci jejich men na USD. Pred nejakym casem jsem zde uvadel, ze tato semi-fixace vytvari neudrzitelne disequilibrium, ktere drzi Asijske meny umele prilis nizko, coz nasledne generuje inflaci. Jak se zda, tak tato situace prestava byt udrzitelna. Prvnimi vlastovkami jsou Saudska Arabie, Quatar a Vietnam. Tyto ekonomiky ohlasily omezovani nakupu USD a zmenu orientace na Asijske meny jako rezervni meny (Cina, Japonsko a jina Asie). Ackoliv nejde o ekonomicke velmoci, mnozi zacinaji spekulovat, ze jsou predvojem mnohem vetsiho a sirsiho proudu ekonomik, ktere se rozhodnou opustit USD jako rezervni menu a od ni defixovat sve meny. To by pak znamenalo rapidni a drasticky propad USD pres vsechny rezistenci body a stratosfericky narust ceny zlata. (Podobny nazor zastava i Feldstein).

A se na to divam tak ci onak, zlato ma vsechny podminky a predpoklady k dalsimu (zretelnemu) posilovani. Svuj nazor bych prehodnotil v pripade, ze: US ekonomika by vykazovala silny rust a FED by se navratil k inflacnimu bias(u), nebo v pripade, ze by ECB a ostatni silne ekonomiky snizovaly sve urokove sazby. Nepredpokladam ani jedno ani druhe.

Velmi kratkodoby vyvoj USD a zlata bude zalezet na pristim zasedani FEDu. V patek (po oznameni US employment cisel) doslo k velmi kratkemu propadu USD, ktery byl vsak velmi rychle korigovan nakupy EURA ostatnimi centralnimi bankami. Ted si vubec nejsem jisty, zda-li dojde vubec k nejake minikorekci na zlatu a je-li dobre na ni cekat nebo si zacit budovat pozici uz ted. K tomu mam nekolik otazek, ktere mi doufam budete schopni odpovedet.

1) Jak se projevuje oslabeni USD vuci EURU pri zakoupeni GOLD certifikatu za EURA na mem zisku? Je toto nejak menove zajisteno?
2) Jak se vam jevi soucasny vyvoj HUI indexu dle TA?
3) Pri zakoupeni GOLD certifikatu a priblizeni se k KO bariere, dojde k jejimu oddaleni pri dokoupeni stejneho ISINu?

Predem dekuji za odpovedi.

PS: Vcera jsem pri vypadku elektriny stravil 5 hodin v malem vytahu, bez svetla a ventilace, spolu s nejakou zenou a jejimi dvemi dcerami, ktere to nedokazaly vydrzet a opakovane ve vytahu curaly. Tohle je Jizni Amerika! :-))


Naposledy upravil dne Mon Oct 08, 2007 12:42 am, celkově upraveno 5 krát
Návrat nahoru Goto down
Austrian
Investor
Investor



Poeet p?íspivku : 105
Localisation : Jižní Morava
Registration date : 20. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:25 am

Argentina napsal:
1) Jak se projevuje oslabeni USD vuci EURU pri zakoupeni GOLD certifikatu za EURA na mem zisku? Je toto nejak menove zajisteno?
Ahoj Argentino, díky moc za příspěvek, bezvadné počtení. Můžu poradit jen s první otázkou. Měnové zajištění záleží na parametrech certifikátu, který si vybereš, při quanto variantě je kurz USD/EUR zajištěn, přičemž emitent většinou požaduje nějaké % za toto zajištění. Bez quanto varianty při investici v EUR do USD s oslabením dolaru ztrácíš.

Pro názornost mrkni na tyto dva certifikáty na DJIA. První měnově nezajištěný v během posledních měsíců ztrácí oproti podkladu, kdežto druhý, měnově zajištěný kopíruje index. Přičemž Aktuelle Quanto-Gebühr: 1.00% p.a..
http://www.sg-zertifikate.de/anlageprodukte/index-tracker-zertifikate/produkt/////14923/list/
http://www.sg-zertifikate.de/anlageprodukte/index-tracker-zertifikate/produkt/////22512/list/
Návrat nahoru Goto down
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 12:52 am

Ahoj Austriane :-)

Aha! To je celkem podstatny rozdil. Myslim, ze quanto poplatek jsou dobre vynalozene prostredky, zvlaste jedna-li se o podklad v USD. Diky za info!

VM: Jak ctu od Austriana, tak k mym parametrum jeste pribyva menove zajisteni (10% KO, open end, menove zajisteni). Kouknul jsem se na ten certifikat od Commerzbank - chces mne financne zruinovat? :-)))) Ta paka je skvela, KO 4% uz mene. Vis prece, ze jsem docela ustraseny.

Jeste doplnim o otazku ohledne KO bariery. Je tato u GOLD certifikatu nemenna, nebo ji eminent muze posouvat? Pokud ano, tak za jakych podminek?

:-)
Návrat nahoru Goto down
velkámedvědice
Moderator
Moderator
velkámedvědice


Poeet p?íspivku : 1130
Localisation : na samotě u lesa
Registration date : 20. 08. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 4:46 am

Ahoj Argentino!Ještě ,že si nebyl v tom výtahu se mnou,musím co dvě hodiny a to i vnoci,tak že by sis fakt skvěle užil.oo))))Ty si preferoval silnou páku,já jsem Tě ji jen poskytl a neustíle na to ppoukazoval v doprovodném komentáři..oo))Plus adresy,kde si můžeš zvolit menší.Takže quanta se Ti zachtělo?To silně zjednodušuje výběr i při splnění open end požadavku.Na str. zertifikate.onvista.de/vergleich.html? STEP=4&ID_NOTATION=1326189&EXT_FORMULAR_ZEIGEN= off&ID_GROUP_ISSUER=alle&KENNZAHL1=GEARING_ASK&KENNZAHL2= HARMONISED_SPREAD&REALPUSH_KURS=ALL&SORT_ORDER=_ DESC&SORT_WERT=VALUE_FIELD19&ID_EXERCISE_RIGHT= 2&OPEN_END=1&KNOCK_OUTS_ZER_TYPE_STANDARD= 1&KNOCK_OUTS_ZER_TYPE_STOPP_LOSS=1&KNOCK_OUTS_ZER_ TYPE_HEBEL=1&KNOCK_OUTS_ZER_TYPE_SMART=1&ID_ CERTIFICATE_TYPE= KNOCK_OUTS&ID_NOTATION_ UNDERLYING=1326189&CURRENCY= USD&SORT= VALUE_FIELD19&SORT=VALUE_FIELD19&OFFSET=4 najdeš produkty Dresner banky,která Tě jako jediná uspokojí.DR1VRG má ko ve vzdálenosti 10,34%,kterou preferuješ.Páka pak je 9,63.Mírnější verze třeba DR6YWK,tedy páka 5,75 a ko až 17,3%.Na té šílené adrese kterou jsem Ti uvedl,najdeš i ostatní varianty.Listuješ vpravo nahoře v červených číslech.Zelené Q vedle open endu vlevo v tabulce značí měnové zajištění./Nebo v Onvistě vyplníš ko produkty poklad gold a odešleš.Na technickou analýzu ses určitě neptal mně,že?Oslov Radka nebo Joseffa.Třetí dotaz.I když Radek tady jednou uvedl,že se hranice posunuje jen u Warrantu,já mám jiné zkušenosti.U ko se hranice taky nepatrně posunuje a to o úrok,za který ti emitent půjčil na páku.Nebývá to vysoká hodnota.Na otázku,zda ředěním posuneš hranici ko,určitě ne.Máš dvě možnosti.Buď koupíš dostatečně velkou bariéru,abys měl prostor k ředění.Pak použiješ menší kesch v poměru v kterém se zvětšila páka.Druhá možnost je přikoupit jiný isin,kde Tě parametry vyhovují./Kupříkladu první má ko 730 druhý koupíš 700/.Pokud mně paměť neklame,zbývá poslední otázka,ta dnešní z Patrie.Co se stane,když poklad prorazí knock in, /DZ382E/,prostě se deaktivuje bonus mechanismus a z papíru je klasický tracker,kopírující podklad jedna ku jedné.Budeš na tom prostě stejně jako při přímé investici do podkladu.Kuriozita.Na Tvůj popud jsem klepl do Euwaxu DZ382E a klepl na emitenta.Skutečně se tam objevili jakési nové stránky,které tam ve čtvrtek nebyly.Chtěl jsem Tě navést na adresu www.db-xm.com.Ovšem zvláštní věc.Z obou adres emitenta certifikát zmizel.Ještě ve čtvrtek tam jasně stálo bez capu.Otevřel jsem BJ.Klasický bonus.Otevřel jsem euwax.V názvu cap není,v hodnotách cap není,ale v produktname je obecně psán.Otevřel jsem Onvistu.Čistý bonus,píšou,že cap není.Otevřel jsem Arivu,ještě z pečlivosti,a tady uvádí cap ve výši bonusu!!Co tím chci říci?Pokud se papír u emitenta neobjeví,chce to kontaktovat pro jistotu brokera.Ale vsadím vlastní babičku,že ve čtvrtek u emitenta papír byl a bez capu.. Buenos dias.


Naposledy upravil dne Mon Oct 08, 2007 12:22 pm, celkově upraveno 2 krát
Návrat nahoru Goto down
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 6:38 am

Diky moc! Ty certifikaty od Dresdner Bank se mi libi oba. Mas s certifikaty od Dresdner Bank nejake osobni zkusenosti? U tech quantovych certifikatu vidim, ze ten spread (hodnota 2) je mnohem vyssi nez u tech bez quanta. Cim to je? Dale tam vidim poznamku u DR1VRG - "Min. quote volume in units * 10,000" - znamena to, ze musim nakoupit minimalne 10,000 jednotek (10,000 x 7.70 EUR)? Nebo mi neco unika? Predpokladam, ze kotovana cena 7.70 EUR je za jednu jednotku. (Pro predstavu, ma predpokladana investice do GOLD certifikatu je nekde kolem EUR 50,000. Ta emise ma objem pouhych 800.000 kusu. Je takove male mnozstvi bezne? Omlouvam se za tu lavinu otazek. Certifikaty jsou pro mne uplne nove (krome turba na AEX). Diky za odpovedi.

(Ja jsem mel s sebou plastikovy kos/kyblik na odpadky, ktere jsem sel zrovna vyhodit. Kdyby mi rekly, tak jsem jim ho pujcil "na malou", ale ony si nerekly. Kdyz jsem zjistil co se deje, tak jsem si do nej bleskurychle stoupnul a zustal v nem asi 4.5 hodiny :-))

PS: Jeste jednu prosba. Mohl bys odstranit z toho linku na Onvistu to "http|, at se to zobrazuje jako normalni pismo a ne jako link? Ted to natahlo ten prispevek do sirky a spatne se to cte. Diky :-)

Vidim, ze jsi stale "nocni zvire" :-)

Hasta luego!
Návrat nahoru Goto down
pepab
Investor
Investor
pepab


Poeet p?íspivku : 90
Localisation : Vysočina
Registration date : 02. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 10:46 am

Ahoj,dovolím si doplnit VM s KO cerifikáty neboli turba.
Funkce
Pomocí turbo certifikátů spekulujeme na vývoj podkladového aktiva jako u přímé investice, ale platíme pouze rozdíl mezi aktuálním kurzem podkladového aktiva a hodnotou STRIKE, která je u turbo-long certifikátů (spekulace na vzestup) pod aktuálním kurzem podkladového aktiva. Cenu certifikátu tedy vypočítáme podle následujícího vzorce:

kurz turbo LONG = (kurz podkladového aktiva - STRIKE) * poměr odběru

Ke kurzu tohoto certifikátu bývá ještě od emitenta připočítávaný úrok za to, že platíme pouze část ceny podkladového aktiva. Tento úrok ale tvoří pouze malou část celkové ceny certifikátu.Dále se emitent připočte náklady s rolováním kontraktů do dalších měsíců při podkladu na futures.

Při vzestupu kurzu podkladového aktiva se rozdíl ve vzorci zvětšuje a tím posiluje i cena certifikátu. Absolutně posiluje aktivum i certifikát stejně, ale relativně (procentuálně) posiluje turbo certifikát rychleji, protože je počáteční investice (procentuální základ) menší.
U turbo certifikátů je ještě tzv. hranice knock-out. Knock-out je u klasických turbo certifikátů shodný s hodnotou STRIKE. V případě, že kurz podkladového aktiva dosáhne hodnoty knock-out nebo tuto hranici protne směrem dolů (u typu Long), turbo certifikát ztratí navždy svou hodnotu a s certifikátem se přestane navždy obchodovat. Turbo certifikáty jsou tedy velice rizikovou investicí, která může přinést velké zisky ale i velké ztráty! Emitenti nyní nabízejí i certifikáty, jejichž knock-out hranice se nerovná hodnotě STRIKE s tzv. SL (stop loss),kupující dostane zbytkovou cenu,za kterou se emitentovi podařilo pozici ukončit.
Strategie
Investor může zahrnout turbo certifikáty do mnoha investičních strategií. Mohou být použity ke krátkodobým spekulacím v rámci jednoho dne, k větší diverzifikaci investice a nebo i k zajištění portfolia. Záleží na velikosti zvolené páky. Páka je o to větší, čím blíže je hodnota STRIKE k aktuálnímu kurzu podkladového aktiva. Rozdíl mezi STRIKE a aktuální hodnotou podkladového aktiva je potom malý, a proto je i cena certifikátu poměrně malá. Každá nepatrná změna podkladového aktiva tak vyvolá velkou procentuální změnu ceny certifikátu. Nesmíme ale zapomenout na skutečnost, že čím blíž je aktuální kurz podkladového aktiva k hodnotě STRIKE, tím více se tento kurz blíží hranici Knock-out a certifikát je rizikovější. V nabídce emitentů je mnoho certifikátů s různou hodnotou STRIKE, záleží tedy vždy na každém investorovi, jak chce riskovat a podle toho vybere svůj turbo certifikát.
Návrat nahoru Goto down
Radek
Moderator
Moderator
Radek


Poeet p?íspivku : 1052
Localisation : Moravia / Silesia
Registration date : 01. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 11:27 am

Ahoj zatím jen část odpovědí



citace :
1) Jak se projevuje oslabeni USD vuci EURU pri zakoupeni GOLD certifikatu za EURA na mem zisku? Je toto nejak menove zajisteno?


No jednoduše certifikát roste pomaleji než by rostl při stabilním kurzu. Dá se to měnově zajistit ale o to platíš více za spread.

Já bych volil možná jiné řešení pojistit si kurz koupením Call na Euro. Tím budeš mít dvojí zisk u Zlata i Eura.

citace :
2) Jak se vam jevi soucasny vyvoj HUI indexu dle TA?

TA pro příští hodiny:


ZLATO jeste zamiri vyse Auie6


ZLATO jeste zamiri vyse Auol0
Rozhodně to nesjou signály pro UP.


doplním později.



citace :
3) Pri zakoupeni GOLD certifikatu a priblizeni se k KO bariere, dojde k jejimu oddaleni pri dokoupeni stejneho ISINu?

Ne neposune zůstává stejná. Ale aby jsi k téhle variantě dospěl musel by jsi zvolit hodně velkou páku (5+) či by zlato muselo být hodně divoké.


citace :
este doplnim o otazku ohledne KO bariery. Je tato u GOLD certifikatu nemenna, nebo ji eminent muze posouvat? Pokud ano, tak za jakych podminek?


KO bariera se posuvá v rámci rolování kontraktních měsíců nahoru nebo dolů podle toho jak si navzájem kontrakty navazujících měsíců stojí.


Naposledy upravil dne Mon Oct 08, 2007 9:18 pm, celkově upraveno 1 krát
Návrat nahoru Goto down
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 4:05 pm

Dekuji vsem za reakce.

Radku, o zajisteni menoveho efektu certifikatu na zlato callem na EURO nebo putem na USD jsem take premyslel, ale tim bych si zvysil svou "exposure" jednim smerem. Spise bych potreboval nejaky "hedge".

Graf nize je z 5. rijna (autor tvrdi, ze zelena cara je rezistencni level pro HUI), vidis to podobne? (kliknuti na obrazek se jpeg otevre vetsi v novem okne).

ZLATO jeste zamiri vyse Hui_332207


Analytici UBS dnes upgradovali strednedoby vyhled zlata:

LONDON (Thomson Financial) - UBS has upgraded its gold price forecasts for 2008 and 2009 due to the changing macroeconomic outlook, on top of growing evidence the jewellery market adapted to higher prices.

The investment bank has increased its 2008 forecast to 760 usd per ounce from 650 usd, while they now expect bullion to average 700 usd per ounce in 2009 versus a previous forecast of 550 usd.

The potential for further weakness in the US dollar, which has recently fallen to a series of all-time lows against the euro, and the ongoing economic uncertainty stemming from the US sub-prime crisis has led UBS analysts to predict gold prices will now be stronger over the next two years than anticipated.

"The past twelve months has seen strong jewellery demand growth despite higher prices," said John Reade, UBS metals analyst. "Potential for a weaker US dollar, concerns about the credit crunch and the impressive rally have brought investors back to gold in ways not seen for years, or in the case of safe haven buying, decades."

Gold prices often rise during times of heightened economic uncertainty, as it serves as a store of value when other investments begin to look too risky. Gold also moves in an inverse relationship to the US dollar, as it serves as an alternative investment against the currency with the largest global circulation.

Gold has rallied up to its highest point in almost 28 years over the past month, holding well above 700 usd due to the dollar's recent decline and the ongoing fears rippling throughout the financial markets.

Analysts at UBS expect gold's recent push upwards to attract further investment in the medium term.

"Although gold looks a little over-done in the near term and some consolidation may result, we expect further waves of investment and speculation over the next 12-18 months," said Reade at UBS
Návrat nahoru Goto down
Radek
Moderator
Moderator
Radek


Poeet p?íspivku : 1052
Localisation : Moravia / Silesia
Registration date : 01. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 6:06 pm

Argentina napsal:
Dekuji vsem za reakce.

Radku, o zajisteni menoveho efektu certifikatu na zlato callem na EURO nebo putem na USD jsem take premyslel, ale tim bych si zvysil svou "exposure" jednim smerem. Spise bych potreboval nejaky "hedge".

Graf nize je z 5. rijna (autor tvrdi, ze zelena cara je rezistencni level pro HUI), vidis to podobne? (kliknuti na obrazek se jpeg otevre vetsi v novem okne).

ZLATO jeste zamiri vyse Hui_332207



Zajistit proti růstu dolaru se můžeš zase nákupem put na Euro.

PS: Možná si to moc komplikuješ na obchodování máš zřejmě čas takže kdyby trend neseděl můžeš prodávat.

K tomu TA: Ano může být ale těch pásem rezistence a suportů je tam jistě více.

Ale krásně tam jde vidět že teď nejsou zrovna příhodné momentové signály na nákup call na zlato spíše naopak ale vstup do putu bych neriskoval. Sleduj jak se vyvýjí momentum pokud půjde zlato jen do strany tak je to dobrý signál že po obratu momenta se vydá dále UP a udělá high-high.
Návrat nahoru Goto down
Joseff
Moderator
Moderator



Poeet p?íspivku : 367
Localisation : Jižní Morava
Registration date : 04. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 6:14 pm

Zdravím ARGENTINU:
Důležité suporty vidím mezi 640 - 690USD. Dlouhodobý růstový suport je dneska někde u 650USD, tento se bude v čase zvedat (současné zvedání KO v čase by tedy pravděpodobně nepřekročilo tento support) . Nedoporučoval bych tedy pro delší držení KO vyšší než 650. Rizikovější investor by mohl jít někam k 670.
Zajištěné: DR6TWH - KO 634, DR6YWG - KO 644,42, DR1VL2 - KO 661,48, DR1VRG - KO 666.
Tyto cert. jsou zhruba 10-15% od KO jak jsi si přál, hlavně jsem se však také řídil důležitými supporty.
Dle mých informací je reálná šance, že by zlato mohlo poklesnout někam k 710-690. Také stále držím PUT. Vše se však vyvíjí v čase.
Jaký zastáváš názor na tuto prognozu ohledně USD, nechci Tě strašit, jde však dosti proti Tobě.
http://www.csas.cz/banka/content/inet/internet/cs/Mesicni_dluhopisy_meny_2007_10_08.pdf
Návrat nahoru Goto down
Joseff
Moderator
Moderator



Poeet p?íspivku : 367
Localisation : Jižní Morava
Registration date : 04. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 6:26 pm

Argentina napsal:
Graf nize je z 5. rijna (autor tvrdi, ze zelena cara je rezistencni level pro HUI), vidis to podobne? (kliknuti na obrazek se jpeg otevre vetsi v novem okne.
Ahoj, je to přesně tak jak napsal Radek, včetně toho momenta !
Z jakkého důvodu sleduješ HUI, já se řídím dle GLD (možná otázka i pro Radka).
Návrat nahoru Goto down
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 6:45 pm

Ahoj Jozeffe,

ten nazor od CSAS se az tak moc nelisi od meho, vyjma dvou bodu. Prvnim je vyvoj cen americkych domu v 2008. CSAS nepredpoklada vyraznejsi pokles, ja ano. Jak CSAS uvadi, a stejne tak ja o to opiram sve predpoklady, vyraznejsi propad cen by velmi negativne ovlivnil osobni spotrebu (viz. riziko jejich predpovedi). Snizeni sazeb sice ponekud snizilo naklady na hypoteky, nicmene zvysene pozadovane standardy hypotecnich instituci eliminovaly velkou cast potencionalnich zakazniku, kteri se proste nekvalifikuji. K tomu, aby se ceny zacali stabilizovat by bylo zapotrebi "inventories" nekde pod 8-mi mesicnim stavem.

Co je vede k domnence, ze americky trh prace je silny, opravdu netusim. Vidim to uplne opacne.

Recese neni nutna pro oslabovani USD, co je potrebne, je dalsi uvolnovani sazeb FEDem a status quo nebo upward trend sazeb ostatnich ekonomik.

Pokud je nekdo presvedcen o mekkem dopadu US ekonomiky, tak by do zlata investovat nemel. Ja mam ale nazor opacny.

Docela by se mi ted hodila "pauza" FEDu a nasledne posileni USD jako prilezitost k nakupum. Jak jsem pripustil, tak mensi korekci zlata vnimam jako pravdepodobnou a pro mne vitanou. V delsim horizontu ale ocekavam nove vrcholy. G7 summit toho asi moc nevymysli. To by mne opravdu zajimalo, jake kroky chteji iniciovat na zpevneni USD. Krome urokoveho diferencialu nic neexistuje. Intervence na trzich jsou jenom vyhozenim penez.

Diky za ty certifikaty.

:-)
Návrat nahoru Goto down
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 7:05 pm

Sledovani HUI preferuji z jednoducheho duvodu - vetsi volatilita a zretelnejsi pohyby (signaly), ktere - priznavam - nejsem vzdy schopen si vysvetlit dle TA (hihihi), v kteremzto pripade se obracim na schopnejsi mozky (ala LazyBear forum) ale i jine. Akcie gold mining companies jsou uz ze sve podstaty nachylnejsi k vetsi volatilite nez samotne zlato. Tot vse. Jiny duvod nemam. GLD zatim nesleduji, takze nemohu porovnavat.
PS: Vlastne mam jeste jeden duvod - vetsina komentaru ke zlatu, ktere procitam, referuje k HUI.

:-)
Návrat nahoru Goto down
Joseff
Moderator
Moderator



Poeet p?íspivku : 367
Localisation : Jižní Morava
Registration date : 04. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 7:23 pm

Argentina napsal:
Sledovani HUI preferuji z jednoducheho duvodu - vetsi volatilita a zretelnejsi pohyby (signaly)
PS: Vlastne mam jeste jeden duvod - vetsina komentaru ke zlatu, ktere procitam, referuje k HUI.
Ahoj:
Máš pravdu HUI dává trochu jiné signály a také u něj už byl vyslán signál PRODAT, zatím však jenom pohybem do strany.
Návrat nahoru Goto down
Joseff
Moderator
Moderator



Poeet p?íspivku : 367
Localisation : Jižní Morava
Registration date : 04. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeMon Oct 08, 2007 7:30 pm

K té prognoze CSAS: Pokud by jsi souhlasil s jejich odhadem kurzu USD(graf) alespoň trochu, pak by asi bylo škoda používat zajištěné certifikáty.
Návrat nahoru Goto down
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 12:53 am

joseff napsal:
K té prognoze CSAS: Pokud by jsi souhlasil s jejich odhadem kurzu USD(graf) alespoň trochu, pak by asi bylo škoda používat zajištěné certifikáty.

Hmm, pokud bych s jejich prognozou souhlasil, tak bych nepouzival zajistene long certifikaty na asset class s podkladem v USD krome zlata, ktere se pohybuje presne opacnym zpusobem nez USD (i kdyz ponekud rychleji).

Mam jeste par otazek ohledne certifikatu, ale ty si musim poradne promyslet, at se tu neztrapnuji.

:-)
Návrat nahoru Goto down
Pablo
Investor
Investor
Pablo


Poeet p?íspivku : 501
Age : 50
Localisation : město perníku
Registration date : 08. 10. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: To Argentina   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 1:13 am

Ahoj, předem Tě srdečně zdravím za velkou louži ... jsem rád, že o sobě dáváš vědět prostřednictvím tohoto fóra ... Tvůj úmysl vstoupit do zlata byl jedním z důvodů, proč jsem přemohl svou vrozenou lenost a registroval se zde na Líném medvědovi ... tak už jsme tu zase spolu s VM komplet (:o)) Zlato obchoduji prostřednictvím Turbo certifikátů již poměrně dlouho, proto bych k Tvým otázkám také přinsel svou "trošku do mlýna" - vzhledem k tomu, že už Ti kolegové na řadu z nich poměrně vyčerpávajícím způsobem odpověděli, tak jen ve formě poznámek, abych zbytečně moc neopakoval ...

1. Pohled na vývoj zlata - domnívám se, že střednědobě a dlouhodobě je zlato na long jasnou volbou a nemělo by tudíž chybět v žádném dobře sestaveném investičním portfoliu ... Důvody byly vyčerpávajícím způsobem shrnuty výše, a i přestože by se mohlo zdát, že je nyní zlato poněkud překoupeno, je stále relativně velmi levné - psalo se o tom již před cca 1 rokem, kdy byla cena ropy a zejména kurz dolaru úplně někde jinde, současná cena je i z historického pohledu vzhledem k inflaci nízká ... Reálně se uvažuje o cenách okolo 800 do konce roku a okolo (i nad) 1000 do 2 let ... uvidíme

2. Pokud jde o spekulativní nákup - myslím, že krátkodobě může nyní zlato korigovat - jednak rally okolo 100 dolarů za několik týdnů si přímo říká o vyběr zisků (sám jsem zrealizoval zisk na cca 744 dolarech a nyní jsem mimo pozici), po strmém pádu proti euru nyní opět částečně korigoval i dolar (přechodně), dále cena ropy (která rovněž ovlivňuje zlato) klesla nyní z rekordních hodnot (částečně i díky reboundu dolaru), pro pokles nyní hovoří i TA - jak uvádějí Radek a Joseff výše (sám však TA příliš nerozumím) ... ten pokles samozřejmě nemusí přijít, ale jeví se mi nyní jako vcelku pravděpodobný, nemyslím si však, že by měl být výraznější než na hodnoty okolo 690-700 dolarů ... pokud nedojde k nějaké velmi neočekávané události, nevidím reálně ceny zlata nějak výrazněji pod hranici 700 USD za unci ...

3. Již jsem to dnes probíral via email s VM - ten bonus od DZ Bank DZ382E je trochu obestřen nejasnostmi - podle všeho půjde o klasický bonus certifikát bez capu - tedy při růstu zlata participuješ bez omezení, na Euwaxu a na Arivě je však uváděn (zřejmě chybně) jako Bonus cap s capem ve výši bonusu (762,45), což by ten papír deklasovalo do kategorie zcela bezcenných ... U emitenta a na Onvistě není o capu žádná zmínka, ale pokud bys do něj chtěl investovat, informuj se raději předem u emitenta a brokera

4. K posunu KO bariéry - u všech Turbo certifikátů bez ohledu na podkladové aktivum (futures, akcie či indexy) či typ (open end či časově omezené) se KO bariéra v čase mírně pohybuje - je pravděpodobné, že si tím emitent vybírá "poplatek" respektive úrok za páku, jak psal VM - posunem KO proti směru investora tak sníží jak hodnotu papíru, tak přiblíží o nějaké to % možnost protětí KO a tedy i neúspěchu celé spekulace ... Dalším faktorem, který jistě posun KO ovlivňuje, je rolování kontraktů (u futures podkladů) - emitent posunem KO, ale zde v OBOU směrech - podle toho, zda je následující kontrakt levnější či dražší, než ten právě aktivní, vyrovnává kurzový rozdíl mezi kontrakty - dobře je to vidět třeba na zemním plynu, kde se KO posunula s příchodem výrazně dražšího nového kontraktu podstatně výše, přičemž samotný kurz certifikátu zůstal vlastní změnou kontraktu i přes velký skok podkladu nahoru nezměněn ... Pokud bys měl certifikát s velkou pákou s tedy malou vzdáleností od KO a byl bys nucen setrval v pozici delší dobu, může Tě tento pohyb KO bariéry velmi nepříjemně překvapit !

5. Zvážil bych zejména s ohledem na objem Tebou plánované investice velikost páky - ta je nepřímo úměrná vzdálenosti od KO bariéry respektive od Strike či Basis price ... čím blíže je podklad ke KO (Strike), tím vyšší je páka - v čase je tedy páka proměnná - pokud bude zlato růst a bude se tak vzdalovat od KO (Strike), bude se páka odpovídajícím způsobem zmenšovat, pokud však nepůjde zlato ve Tvém směru a bude se naopak blížit KO (Strike), bude páka růst ... Sám bych volil při takto velkém objemu spíše opatrnější páku okolo 5-6 (klidně ale ještě nižší) - domnívám se, že zde je (alespoň pro můj rizikový profil) optimální poměr risk vs benefit ... komodity jsou někdy nevyzpytatelné a volatilní bestie (viz srpen) a při páce okolo 10 máš při větším poklesu podkladu velmi rychle páku 15 a ztrátu počítáš na desítky % ... Pokud zvolíš takto vysokou páku - tedy vysoce rizikový certifikát, jistě bych se zajistil stop lossem na úrovni třeba 10 % ztráty (záleží ale na Tobě, kolik % je pro Tebe přijatelné) ... Rozhodně však důrazně varuji před ředěním stejného certifikátu při vysokých pákách v blízkosti KO bariéry - hrozí pak totální ztráta !

6. Rovněž příliš nedoporučuji spoléhat na emitentem přednastavený stop loss - typ KO certifikát with SL - jde o rozdíl mezi KO bariérou a Strike (Basis) price, které jsou jinak u Turbo certifikátu bez SL totožné ... při protětí KO u typu bez SL je zůstatková hodnota certifikátu 0, zatímco u typu se SL má i po protětí KO certifikát kladnou zůstatkovou hodnotu danou vzdáleností KO a Strike price - emitent Tě pak za cca 1 týden za tuto hodnotu vypořádá ... při prudkém poklesu podkladu (viz stříbro srpen 2007) je však riziko, že nebude emitent přechodně kotovat, tudíž protneš KO, ale vypořádací cena může být mnohem níže, než by odpovídalo vlastním parametrům papíru - počítá se totiž první kotace po protětí KO, což může být vzhledem k často obrovské páce při strmém poklesu podkladu mnoho desítek % pod uvažovanou hodnotou !

7. Možná bych místo měnově zajištěného (quanto) certifikátu zvolil spíše non quanto + zajistil bych se nějakým rozumným Turbem na euro-dolar, nabídka non quanto je mnohem větší a bývá zde i podstatně menší spread - i hluboko pod 1 % proti cca 3 % u quanto ... je to tím, že za měnové zajištění si nechá emitent samozřejmě určité % zaplatit ... Dobré Turbo longs na zlato má Goldman Sachs, já jsem donedávna používal Commerzbank - sice horší spread než GS, ale u emitenta lze obchodovat (přes Brokerjet) až do 22,00 hodin, což mi vzhledem k mému dennímu časovému rozvrhu vyhovuje, Goldmani mají sice také uvedeno, že obchodují do tuším 22,00 hodin, ale po 20,00 jsem se u nich již nechytil ...

8. Podívej se třeba na CB7JAD - spread necelé 2 %, páka 10,14, KO bariéra 660,36, bez SL, open end, dále třeba GS6M2H - spread skvělé necelé 1 %, páka 7,44 (dána typem KO with SL), KO bariéra 660, se SL, open end, obojí non quanto, nebo třeba o něco opatrnější GS3MH2 - spread necelých 0,7 %, páka slušných 5,98, KO poměrně bezpečných 635, with SL, open end, non quanto ... nebo ty dva od DZ Bank doporučené VM výše, jiné quanto produkty než od tohoto emitenta jsem nenašel, osobně bych volil ten méně agresívní, ale třeba jsem zbytečně opatrný (:o))

9. Ke Tvému dotazu na minimální množství certifikátů při nákupu - můžeš klidně koupit třeba jen 1 ks certifikátu - emitentovi je to jedno, je to však nesmysl vzhledem k poplatkům, které jsou jednotné 9,90 euro (BJ) do objemu 5000 euro ... v přehledech uvedená cena je vždy za 1 ks

Omlouvám se za poněkud delší příspěvek, zdravím tímto i všechny známé z Patria chatu, kteří přesídlili na toto mnohem kultivovanější fórum. Přeji hodně štěstí všem nejen při obchodování ! Pablo.
Návrat nahoru Goto down
velkámedvědice
Moderator
Moderator
velkámedvědice


Poeet p?íspivku : 1130
Localisation : na samotě u lesa
Registration date : 20. 08. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Argentina,nezodpovězené dotazy   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 2:09 am

Zdarec válec koberec!!Tak jsme to s těma fotkama dnes všichni tři nějak rozjeli!!oo)))Po mé rodinné fotce,fotka Dona Pabla osobně /dnes opět piju Pablo Tvoji značku/,ve finále fotka Tvoje!!oo))Jaksi vyměnil tu vlajku Argentiny za Lynxsharpee,nevím zda zažívám de ja vů,nebo jsme se ještě nepoznali..oo))./Snad mi tady někdo nevynadá že se vykecávám,to to "Pablovo" porstské/.K tomu bonusu,určitě si četl,ža Pablo vyhodnotil situaci stejně,podstatné by měly být data emitenta.Mimochodem,v neděli jsem to v adrese DB,kterou jsem Ti uvedl nenašel zejména proto,že ho emituje DZ banka.oo)).Omlouvám se Radkovi,jestli jsem to popletl,s tím že zde jednou uvedl nepohyb /Klausova čeština,viz. nevýhra apod./ ko hranice.je daleko technicky zdatnější než já /technika u mně končí hlína,dřevo ,kámen/,takže svým výkladem dnes potvrdil,že to bylo zřejmě nedorozumění.Mimochodem mně překvapilo,že se hranice pohybuje oběma směry,jak potvrdil ostatně i Pablo a Joseff .Já jsem to štěstí v praxi neměl,ko šlo vždy proti mně...Zkušenosti Dresdner zajištěnou pákou nemám,používám non quanto.Nicméně rozdíl bude jen v platbě spreadem.Z normálními papíry od Dresdner jsem spokojen.Ostatně,jestli si kupoval turbo na AEX,je to vše obdobné.I když Pablo obecně uvádí že můžeš koupit i jeden kus,nemusí to být vždy pravda.Předpokládám,že ten údaj DR1VRG o nutnosti koupit min. svazek 10000 ks ergo tuším 3000 eur si čerpal z Euwaxu.Tam je to skutečně uvedeno,ale je zatím hvězdička.Dole u ní je napsáno něco ,co mi translátor přeložil jako možnost či volbu emitenta.Takže tento ji v praxi uplatňovat nemusí.Zkus prostě zadat kotaci a uvidíš.800000 ks při emisi není zrovna nejvíc na posledním papíru jsem měl 10000000,ale to tě může být v podstatě jedno.Nemusíš hledat na burze protistranu,likvidita je zajištěna odkupem emitenta.Z toho linku jsem htp odstranil,což nepomohlo,musel jsem ji rozsekat mezerníkem,pokud bys ji ještě potřeboval,musíš ji opět spojit.oo))).Takže to další roztažení má nasvědomí někdo jiný!!oo)) Snad jsem nezappomněl na nic. PS Pablo se pořád tvářil,že nemá čas a pak s příspěvkem slušně rozjel,ne?oo))
Návrat nahoru Goto down
lynxsharpeye
Moderator
Moderator
lynxsharpeye


Poeet p?íspivku : 737
Localisation : Ostrava
Registration date : 03. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 5:44 am

Ahoj Pablo! :-)

Udelal jsi mi obrovskou radost svou registraci a svym obsahlym prispevkem (ktereho si velmi cenim, zvlaste s ohledem na Tvou vytizenost a sebeproklamovanou lenost, hihi). BIG THANK YOU! Jak VM uvadi, opravdu nebyvale ses "rozjel" :-)

Ted nebudu reagovat na obsah Tveho prispevku, jelikoz mych doplnujicich otazek bude zrejme jeste vice a radeji si je "usporadam v hlave", nez je budu vznaset. Jenom bych chtel poznamenat nasledujici (a to plati pro vsechny prispevatele): vrele diky za vase rady a odpovedi na otazky (me i jinych). Vase odpovedi a znalosti neslouzi pouze mne, ale i cele rade jinych ctenaru tohoto fora, kteri si urcite ceni vasi ochoty predavat vase zkusenosti a cerpaji z nich, protoze nikdo z nas neni expert na vsechno. Takze diky.

Pablo, doufam, ze toto neni Tvuj posledni prispevek, a taky doufam, ze VM se tu bude objevovat alespon tak casto, jak tomu registruji v posledni dobe. Oba mate co sdelit a zdejsi publikum - byt mozna male poctem ale o to sirsi kvalitou - bude pozorne naslouchat. O tom nemam nejmensich pochyb.

"At the back of my mind" jsem doufal, ze se tu drive ci pozdeji objevite. Nechci pusobit jako rozbijec Patrie a ani na tom nemam nejmensi zajem. Tyto dve platformy jsou naprosto odlisne, Patria zustane navzdy jen "chatem" bez ohledu na to, kolik "zamecku" se tam objevi. Jako chat plni svou potrebu celkem dobre, ale jako informacni ci naucny zdroj je jeji hodnota miziva. Tohle forum mi naprosto vyhovuje uz svou strukturou, kulturou a hlavne urovni prispevku, jejichz frekvence - jak v posledni dobe pozoruji - nestale stoupa. (Uz se tesim na novou podobu fora, kterou ted pripravuje LazyBear). Takze doufam, ze si toho od vas dvou jeste spoustu prectu a spoustu se dozvim. :-)

VM: To vis ze jsem si vymenil meho ostrookeho lynxe misto argentinske vlajky hned, jak jsem zpozoroval Tvou medvedici :-))))

Oba vas panove srdecne zdravim.

:-)
Návrat nahoru Goto down
Myk
Investor
Investor
Myk


Poeet p?íspivku : 352
Localisation : Bodenbach
Registration date : 26. 08. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 12:13 pm

Pablo napsal:

Dalším faktorem, který jistě posun KO ovlivňuje, je rolování kontraktů (u futures podkladů) - emitent posunem KO, ale zde v OBOU směrech - podle toho, zda je následující kontrakt levnější či dražší, než ten právě aktivní, vyrovnává kurzový rozdíl mezi kontrakty - dobře je to vidět třeba na zemním plynu, kde se KO posunula s příchodem výrazně dražšího nového kontraktu podstatně výše, přičemž samotný kurz certifikátu zůstal vlastní změnou kontraktu i přes velký skok podkladu nahoru nezměněn ...

S posunem KO bariéry se posouvá zároveň i strike cena. Za normálních okolností by asi měla cena certifikátu i vzdálenost od KO zůstat stejná. U toho zemního plynu ale došlo k tomu, že v den rolování propadl OCT kontrakt a NOV zůstal na stejné ceně, čímž se zvýšil rozdíl, který emitent připočetl ke KO bariéře i strike ceně. Druhý den, kdy už se cena certifikátu počítala z NOV kontraktu, otevřel NOV kontakt níž a tím pádem se certifikát skokově přiblížil KO bariéře. Dost mě to zaskočilo a vyvodil jsem si z toho závěr, že je lepší v době rolování z certifikátu s velkou pákou raději vystoupit.

Pablo napsal:

9. Ke Tvému dotazu na minimální množství certifikátů při nákupu - můžeš klidně koupit třeba jen 1 ks certifikátu - emitentovi je to jedno, je to však nesmysl vzhledem k poplatkům, které jsou jednotné 9,90 euro (BJ) do objemu 5000 euro ... v přehledech uvedená cena je vždy za 1 ks

Tím si nejsem jistý. Mám praktickou zkušenost, že mi GS odmítl prodat za 990 EUR. Borkejet napsal, že emitent odmítl pokyn z důvodu minimálního množství. 1500 EUR pak už prošlo bez problémů. Platí to pro obchodování přes OTC. Možná na Euwaxu se dá zobchodovat i menší množství, ale tam je vyšší poplatek, tak jsem to nikdy nezkoušel.
Návrat nahoru Goto down
karkulka
Investor
Investor



Poeet p?íspivku : 47
Registration date : 04. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 1:05 pm

Argentina vyse vypocitava signifikantni faktory ceny zlata - vsechny smeruji ke kurzu US. Znate nekdo, do jake miry je kurz zlata determinovan prave pohybem USD vuci EUR ci kosi svetovych men (korelace, alfa, beta:) a do jake miry jinymi faktory?

Nekdo na diskusi psal, ze zlata je na svete sumasumarum krychle o hrane 10m (to muze byt tak 20.000 tun). Na trhu (primo ci ve vypujce) je fyzickeho zlata k dispozici asi jen zlomek, objemy obchodu jsou zrejme ale mnohem vyssi. Neni legrace, ze 35 let po zruseni zlateho standardu uz ani samotne obchody se zlatem nejsou kryty zlatem, nybrz jen podpisem jakehosi bankere? Pred rokem tusim rusko (a mozna i jine centralni banky) hlasily zamer rozpustit cast zlatych rezerv. Pri tomto mnozstvi by uz takova fyzicka nabidka mohla mit vliv na kurz (fyzickeho) zlata... ale ma toto vubec nejaky materialni vliv na kurz uzaviranych obchodu (povetsinou derivaty bez fyzickeho dodani) uzaviranymi prevazne spekulanty ridicimi sve rozhodovani TA a makrem? Do jake miry je kurz determinovan fyzickymi potrebami kovu a do jake miry spekulanty jako jsme my?

A kdyz o tom premyslim, vlastne nechapu, proc ma zlato takovouhle 'hodnotu'? Neni vse zalozeno jen a pouze na historicke vire v jeho virtualni hodnotu v dobach zlych? Ropu ci obili si vzdycky nekdo rad koupi, ale co by si vsichni longari ted pocali s par uncema nejakyho zlutyho srotu, kdyby se jejich pozice materializovaly? (ono to ale s tema zelenyma papirkama to nebude o moc lepsi...Smile

Diky za vase fundovane prispevky,
Karkulka

PS: Omluvte muj amatersky pohled, same otazky a zadne odpovedi, pro mne je zlato jakysi barevny kov, ktery jsem naposledy kupoval koncem stoleti pred svatbou - apropo, jedna z mych nejlepsich investic:). Ted zrejme nakup zopakuju (ten ciste spekulativni, bez fyzickeho dodani)
VM: jinak z komodit ted znam vedle hliniku, dreva a kamene nove i zelezobeton a porotherm:)
Návrat nahoru Goto down
Myk
Investor
Investor
Myk


Poeet p?íspivku : 352
Localisation : Bodenbach
Registration date : 26. 08. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 1:41 pm

karkulka napsal:

A kdyz o tom premyslim, vlastne nechapu, proc ma zlato takovouhle 'hodnotu'? Neni vse zalozeno jen a pouze na historicke vire v jeho virtualni hodnotu v dobach zlych? Ropu ci obili si vzdycky nekdo rad koupi, ale co by si vsichni longari ted pocali s par uncema nejakyho zlutyho srotu, kdyby se jejich pozice materializovaly? (ono to ale s tema zelenyma papirkama to nebude o moc lepsi...Smile

Diky za vase fundovane prispevky,
Karkulka


Na většinu otázek najdeš odpovědi tady:
http://www.gold4you.cz/index.php?p=4&all=1

Je to moc hezky zpracované, mimo jiné jsem se tam dočetl, že:
- celkově se za posledních 100 let vztěžilo 123 tisíc tun zlata
- známé zásoby jsou ještě na cca 15 let těžby (cca 38000 tun)
- průměrné náklady na těžbu jsou někde okolo 350, ale jsou i doly, kde mají náklady 440USD na unci
- ročně se fyzicky nabízí 3500 tun, z toho je 2200 těžba, 850 Recyklace, 550 odprodej rezerv
- Centrální banky drží asi 31000 tun (údaj roku 2005)
- ročně se fyzicky poptává 3350 tun, z toho 2900 výroba šperků a pamětních medailí, průmysl 400 tun

Mě z toho vyplývá, že dokud budou v módě zlaté šperky, není cena zlata v rozmezí 500 až 700 daná jen historickou vírou. Nad 700 je to spekulace založená na vnímání zlata jako bezpečného investičního přístavu ve zlých časech. Samozřejmě, čím bude dolar slabší, tím se budou náklady na těžbu šplhat v dolarovém vyjádření výš, poptávka v nedolarových zemích nebude tak cenově elastická a cena zlata dál poroste.
Návrat nahoru Goto down
karkulka
Investor
Investor



Poeet p?íspivku : 47
Registration date : 04. 09. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 2:21 pm



Diky, opravdu pekne zpracovane - odkaz doporucuji i ostatnim.

Tusite ale nekdo, kolikrat je trh s derivaty vetsi nez ten fyzicky, tj. do jake miry trhem hybou spekulanti? Zrejme to bude jeste vice nez u ostatnich komoditnich trhu...
Pokud mas za to, ze cena na nynejsich urovnich nepredstavuje equilibrium a odtrhava se od reality fyzickeho trhu, pripadny dalsi rust bude tudiz vyplodem ciste spekulativnim? Rozumel bych tomu, ze kov kotovany v USD vyroste 2x, bude-li USD depreciovat 2x (cimz se dotykam me prvni otazky); neni pak zlato pristavem hlavne pro investory, kteri kupuji rohliky za dolary, zatimco z naseho pohledu je podstatnejsi spekulace na budouci pokles USD?
Návrat nahoru Goto down
MERKUR1
Investor
Investor



Poeet p?íspivku : 299
Localisation : Východní Čechy
Registration date : 01. 07. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: To karkulka.   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeTue Oct 09, 2007 6:56 pm

ahoj karkulko.

Zlato ma neobycejne vlastnosti.V jedne knize se pise.
"K pouzivani zlata jako vseobecneho ekvivalentu nedospelo lidstvo pres noc.S poznavanim jeho vlastnosti.s rozvojem techniky a technologie jeho zpracovani slo i jeho menove uziti.Zlato je neobycejne kujne.Z jedne trojske unce muzeme vyklepat plech o plose 10 ctverecnych metru,ktery bude prusvitny,z teze unce muzeme vytahnout drat o delce 30 kilometru.Je tedy neomezene delitelne.-ma moznost vyjadrit jakoukoli velikost hodnoty.K tomu prispiva i homogennost,kdy vsechny casti maji stejnou ryzost.Je v prirode neznicitelne."
Proto ma zlato takovou cenu.

Preji hezky vecer.
Návrat nahoru Goto down
velkámedvědice
Moderator
Moderator
velkámedvědice


Poeet p?íspivku : 1130
Localisation : na samotě u lesa
Registration date : 20. 08. 07

ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitimeWed Oct 10, 2007 2:24 am

Ahoj Argentino a všichni!! Koukni sem.

http://icertifikaty.eu/turbo-certifikaty/turbo-certifikaty/
Návrat nahoru Goto down
Sponsored content





ZLATO jeste zamiri vyse Empty
PříspěvekPředmět: Re: ZLATO jeste zamiri vyse   ZLATO jeste zamiri vyse Icon_minitime

Návrat nahoru Goto down
 
ZLATO jeste zamiri vyse
Návrat nahoru 
Strana 1 z 5Jdi na stránku : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Cim horsi zprava, tim vyse stoupame (USA) - PSE v nemilosti?
» Zlato

Povolení tohoto fóra:Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru
Vítejte :-) :: Komodity-
Přejdi na: