No, my jsme je nakonec jen narychlo otočili, během jediného týdne dluhopis od Raiffky (A0TLEY) posílil o 20% a dluhopis od HVB (304580) o 10%. Výnosnost těchto dluhopisů se tedy snížila u obou papírů o více než 6% p.a., než když jsme o nich psali.
Jedná se ale o tzv. podřízené dluhopisy (doufám, že je to správný výraz v češtině), které nesou vyšší riziko, než klasické korporátní dluhopisy. To riziko spočívá v tom, že u nich není povinnost vyplatit kupón, pokud bude banka ztrátová, aniž by s ní bylo zahájeno insolvenční řízení. Dále může emitent rozhodnout o prodloužení splatnosti, pokud nebude mít prostředky na splacení jistiny, opět aniž by to vyvolalo konkurz. Při bankrotu odškodnění je v pořadí až za klasickými korporátními dluhopisy. Nejnovější průser u těchto dluhopisů je změna zákonů s ohledem na znárodňování bank, který umožňuje dokonce vyvlastnění těchto podřízených dluhopisů, takže v případě krachu či znárodnění majitelé těchto podřízených dluhopisů mohou utrpět i totální ztrátu.
Přesto byly tyto dluhopisy těžce přeprodány, tak jsme v malé váze prubli něco nakoupit a vyšlo to nečekaně rychle, tak jsme z nich zase venku.
Největší sranda je, když vidíte, s čím přišla teď slavně Spořka za korunovou emisi podřízených dluhopisů Erste. Ta teď nabízí za 100% nominálu 5-letý podřízený dluhopis s 5% p.a. kupónem s možností prodloužit splatnost o dalších 5 let (byť s navýšením kupónu na druhých 5 let na 6,5%). Jednak jsou to 4x horší podmínky než výše zmíněné dluhopisy, jednak má Erste 3x horší CDS a jednak by mě zajímalo, kolik z těch teď tak slavně pochytaných investorů z privátního bankovnictví Spořky tuší, že by nejenže nemuseli kupóny vůbec dostat vyplaceny, ale že by mohli být i vyvlastněni v případě znárodnění a v případě konkurzu by na ně asi taky nezbylo vůbec nic. S likviditou to asi taky nebude vůbec slavný oproti těm výše zmíněným. Kolik by jich do toho asi investovalo, pokud by tohle věděli?