lynxsharpeye Moderator
Poeet p?íspivku : 737 Localisation : Ostrava Registration date : 03. 09. 07
| Předmět: CASH FLOW je lepsi nez P/E Wed Sep 19, 2007 4:32 pm | |
| Cash flow ukazatele jsou mnohem spolehlivejsim meritkem fundamentalni ceny akcii nez mnohem vice “frekventovane” P/E hodnoty.
Schopnost firem generovat “cash” je jednim z nejdulezitejsich faktoru jejich zdraveho fundamentu a hodnoty P/E tuto schopnost nedokazou spolehlive vyjadrit. Navic P/E ukazatele jsou casto predmetem kreativniho ucetnictvi, kdezto cash flow ukazatele jsou mnohem obtizneji manipulovatelne. Bez dostatecne hotovosti zadna firma nedokaze dlouho fungovat. Predchozi tvrzeni se muze zdat jako prostince jednoduche a zrejme, ale dlouhy list firem, ktere musely ukoncit svou existenci z duvodu nedostatecne hotovosti, je vymluvny.
Pro vetsinu investoru je schopnost firem financovat (alespon z velke casti) sve operace vnitrne vygenerovanym „cashem“ naprosto pivotnim ukazatelem. Zadluzovani firmy ma sve hranice a snizuje ziskovost a financovani operaci vydanim novych akcii je jeste drazsi a navic okamzite zmensuje zisk na akcii. Navic obe tyto varianty nemusi byt k dispozici (bank covenants, nezajem o nove “issue”, atd).
Jednim z nejpouzivanejsich a nejlepsich cash flow ukazatelu je FCF yield to equity (vynos volnych financnich toku v pomeru k cene akcie), kdy se FCF na akcii vydeli cenou akcie nebo alternativne celkovy objem FCF se vydeli celkovou trzni kapitalizaci.
FCF (volne financni toky) se kalkuluje nasledujicim zpusobem:
FCF = Net Income + Depreciation and Amortization – CAPEX – zmeny v NWC
Net income (cisty zisk): k tomuto udaji zrejme nemusim nic dodavat.
Depreciation and amortization: tento udaj je zrejme nejednodussi kalkulaci ve vypoctu FCF. Objemy hmotnych aktiv, zpusob odpisu jejich hodnoty a vetsinou i predpokladne dalsi investice do nich jsou verejne zname nebo dostupne ve vyrocnich zpravach ci na primy dotaz na IR (investor relations). Depreciation naklady opticky snizuji cisty zisk firmy, ale nedochazi k zadnemu (faktickemu) odlivu hotovosti.
CAPEX (capital expenditures): investicni naklady do budov, vyrobniho zarizeni a jinych hmotnych aktiv snizuji saldo hotovosti vice nez jine firemni aktivity a jedna z nejcastejsich otazek analytiku pri fundamentalnich rozborech je, kolik a kdy chce a bude firma investovat do vyrobnich prostredku. (to samozrejme zpetne ovlivni I uvahy o depreciaci).
Peknym prikladem je Pegas. Vyse jeho hmotneho jmeni je znama jakozto i zpusob depriciace. Zaroven jsou dobre zname jeho investicni naklady v horizontu pristich 2-3 let, takze oboji – tj. depriciace i CAPEX jsou snadno spocitatelne. (Ohledne Pegasu, ten bude mit FCF yield v nasledujicich letech 2008/9 priblizne na hodnotach 8-10%, coz je velmi solidni vysledek a pravdepodobne nejlepsi na PSE)
Zmeny v NWC (net working capital): NWC = Current Assets – Current Liablities Dojde-li k narustu NWC oproti minulemu rocnimu obdobi, tak se tato hodnota odecita. Dojde-li k poklesu, tak se naopak pricita. Zmeny v NWC se odhaduji jako frakce Sales nebo EBITu a vetsinou se jejich pomer od techto ukazatelu moc neodchyluje. (Beznou praxi je spocitat si prumerny NWC za poslednich nekolik let a vydelit vysledek prumernym EBITem za stejne obdobi – tim se ziska celkem spolehlivy pomer mezi NWC a EBIT, ktery pak lze aplikovat dle budoucich projekci EBITu.
Vysledna projekce FCF se potom vydeli soucasnou trzni kapitalizaci a vysledkem je FCF yield (udavano v procentech). Hodnoty nad 5% jsou mirne solidni, hodnoty kolem 10% a vyse jsou povazovany jako velmi priznive. Samozrejme, tento yield je zapotrebi porovnat s konkurenci v sektoru.
FCF yield neni jako ukazatel bez nedostatku a ne vzdy ho lze uplatnit (predevsim pak u firem na zacatku sveho cyklu a v obdobi prudkeho ekonomickeho rustu, kdy negativni FCF muze byt dobrou zpravou, investuje-li firma znacne prostredky do svych vyrobnich kapacit s predpokladem vysoke navratnosti). Ale zcela urcite je mnohem spolehlivejsim a vyhledavanejsim ukazatelem fundamentalni ceny firem nez je P/E.
:-)
PS: Pripadam si tady spise jako v Amsterdamu nez v Bueons Aires. Uz tady 6 dni nepretrzite prsi.
Naposledy upravil dne Sat Sep 22, 2007 8:33 am, celkově upraveno 1 krát | |
|
LazyBear Admin
Poeet p?íspivku : 100 Age : 54 Localisation : Ruda (jižní Morava) Registration date : 04. 06. 07
| Předmět: Re: CASH FLOW je lepsi nez P/E Wed Sep 19, 2007 8:34 pm | |
| - Argentina napsal:
-
PS: Pripadam si tady spise jako v Amsterdamu nez v Bueons Aires. Uz tady 6 dni nepretrzite prsi. Čím víc prší, tím méně Tě bude lákat poznávat okolí a tím víc zajímavých příspěvků napíšeš na fórum. Děkuji počasí, že v Buenos Aires prší. (Tobě ale přeji ať se obloha vyjasní) | |
|